top of page
Search

יזמות מעוררת השראה

שוחחנו עם שני זנסקו, מייסדת Isratech Ventures, ועם נטע שרייבר גמליאל, מייסדת SafeUP, על הדרך שעברו עד להקמת החברה, על הקשיים שבדרך ועל טיפים שלהן ליזמיות בתחילת דרכן ולנשים שעוד חולמות על זה.


שני מספרת שהכל התחיל בגיל 15, קצת אחרי שעברה ממשגב בצפון לטקסס - "התקבלתי ללימודים באוניברסיטת TCU אחרי שהקפיצו אותי כיתה. לפעמים הייתי שואלת את עצמי אם התקבלתי לשם במקרה או איך בכלל הגעתי לשם, וזאת למרות שעברתי את אותו תהליך קבלה כמו כולם ולמדתי קשה והיו לי ציונים גבוהים. בדיעבד הבנתי שהתחושות האלה משותפות להרבה אנשים, ובעיקר לנשים. מחקרים מראים ש-70% מהאנשים חווים את מ׳תסמונת המתחזה׳ הזו".

אחרי הקולג' שני חזרה לארץ והתגייסה לקשרי חוץ בצבא, שם זיהתה את תשוקתה לחבר אנשים מרחבי העולם לישראל דרך שיתופי פעולה עסקיים. אחרי הצבא כיהנה במספר תפקידים כמו עוזרת נספח צה"ל בשגרירות ישראל בהאג, הובילה שיתופי פעולה בילטרליים בין בריטניה לישראל בתחומי מדע וטכנולוגיה כשהייתה מנהלת מחלקת קשרי החוץ במועצה הבריטית, וגם ניהלה מרכז חדשנות. "אמנם תמיד הייתי האישה הכי צעירה בחדר, אבל הייתי נוהגת להתמקד בעשייה ובלעשות את הדברים בצורה הכי טובה שיש״.

אחרי מספר חודשים כמנהלת מרכז חדשנות, "הבנתי שאני רוצה לקדם סטארט-אפים, וגם נדבקתי בחיידק היזמות. לאחר שסיימתי את תפקידי שם, הקמתי את החברה שלי, Isratech Ventures והתחלתי לעבוד עם משקיעים, חברי ממשלה ואנשים פרטיים על תכניות יזמות וסטרט-אפים. לפני כשלוש שנים התחלתי לנהל חלק מההשקעות של קונצנזוס ביזנס גרופ, קבוצת השקעות בריטית עם למעלה מ-700 מיליון דולר של השקעות בסטרטאפים ובקרנות בתחומי הבריאות והסביבה, וכן אני מעורבת במספר דירקטוריונים של סטרטאפים וועדות השקעות. מתוך הפעילות התחלתי להתחבר ברמה האישית לפתרונות טכנולוגיים הנותנים מענה למשבר האקלים, ולהשקיע בהם, ובאופן טבעי החלתי לפעול לקידום ויצירת תחום הקליימטק בישראל. כתוצאה מזה גם הקמתי מטעם הקבוצה עם המכון הישראלי לחדשנות את PLANETech, ארגון ללא מטרות רווח.״

אצל נטע הכל התחיל בצופים, ולאחר מכן בתכנית צוערים לשלטון מקומי, בתואר ראשון בפסיכולוגיה, כלכלה ומינהל מדיניות ציבורית ובעבודה כסגנית מנהלת אגף חינוך בעיר חריש, יישוב קטן ששאפו להגדיל אותו. כבר אז היא נחשפה לבירוקרטיה של המגזר הציבורי, ולניהול ההיררכי והגברי.

לאחר מכן הקימה את אפליקציית Bookit, אפליקציה שחיברה בין לקוחות לספקיות בתחומי הלייף סטייל הנשיים, ונחשפה לעולם היזמות הטכנולוגי - "הקמנו את האפליקציה בלי ללמוד, ועשינו את כל הטעויות שכתובות ב"ספר הסטארט-אפים". כך התאהבתי בעולם היזמות, אבל הבנתי שאני פותרת בעיה שלא מעניינת אותי, ורוצה לפתור בעיה שכואבת לי."

ואז הגיע הרעיון של "Safe-Up", רשת חברתית לנשים בתוך קהילות שמאפשרת לעזור אחת לשנייה בזמן אמת כדי להרגיש בטוחות יותר בחיי היום יום ולמנוע הטרדות ותקיפות מיניות. "בהתחלה לא חשבתי שאפשר לעשות מזה ביזנס. התחלתי להיפגש עם מלא אנשים, ללכת לראיונות עבודה, וחשבתי בכלל להצטרף לסטארט-אפ קטן. ככה פגשתי את טל זוהר השותף שלי. הוא בא מרקע של ביזנס, והוא ראה שיש כאן הזדמנות מעניינת. עלינו עם פיילוט שהצליח, גייסנו כסף והגדלנו משמעותית את כמות העובדים."

אבל הדרך של שתיהן לא תמיד הייתה קלה. שני מספרת שתמיד עניין הגיל ריחף ברקע - "תמיד הייתי הכי צעירה בחדר. אני מניחה שאולי אם הייתי גבר לא היו טורחים להעיר לי על זה. לשמחתי, עבדתי עם אנשים שנטרלו את השיח הזה די מהר ולא נתנו לו מקום. ועדיין - בתחילת הדרך הרגשתי שאני צריכה לעבוד קשה יותר כדי להגיע ליעדים שלי. בנוסף, דיי מהר הבנתי שאני צריכה לצאת מאזור הנוחות שלי על בסיס יומיומי. זה כמו לאמן שריר. וזה אמנם מלחיץ ולא נוח, אבל תמיד הזכרתי לעצמי לקחת צעד קטן אחר צעד קטן, ופשוט להתחיל לנוע. זו הדרך היחידה להתרחב ולצמוח.״

נטע מספרת שהיא החליטה לחיות את הרגע - "החלטתי לנטרל את מה שאנשים יחשבו עליי, ולפעול ולעשות בלי לתכנן המון צעדים קדימה. קשה להיות כל הזמן במחשבה, והמחשבה מעוררת פחדים ועשויה לשתק. לקח לי הרבה זמן לבנות את הביטחון העצמי שלי ולהאמין בעצמי וביכולות שלי. אבל היו הרבה נשים מדהימות בדרך שפתחו לי דלתות - משקיעות ויזמיות שהצליחו, וגם משקיעים גברים שהאמינו בנו."

ובכל זאת, על אף הקשיים, שני ונטע נדבקו בחיידק היזמות, ומציעות לנשים שחולמות על זה להמשיך לחלום (ולבצע) בגדול -

שני - "תאמיני בעצמך שאם את חולמת לעשות משהו - את בוודאות יכולה להגשים אותו. הרי אם יש משהו שכל כך בוער בך, הוא לא סתם שם. העזי לצאת מאזור הנוחות בצעדים קטנים בכל פעם, לכי אחרי הלב והאמת הפנימית שלך, היעזרי באנשים ובני לעצמך רשת קשרים אמיתית של אנשים שאת סומכת עליהם ומעריכה אותם והם חברי אמת, השמיעי את קולך, ואל תשכחי להיות רכה עם עצמך באותה המידה שאת עוצמתית. וזהו. ברגע שאת נעה, מנסה ופועלת - זה יקרה בצורה הכי טובה שזה יכול לקרות ובדיוק מופתי, ואם לא - כנראה שמשהו אפילו טוב יותר מחכה לך."

נטע - "תנסי! בסוף זה יצליח וישתלם. בנוסף, חשוב מאוד להיות בעולם הרשתות החברתיות, גם אם זה לא בא בקלות, כי זה העולם היום, וכדאי לנצל את זה לטובתנו. והכי חשוב - תדעו לעוף על עצמיכן!."


bottom of page