top of page
Search

איך משלבות משפחה וקריירה? שיקולים וטיפים של מהנדסות מובילות מג'נרל מוטורס

Updated: Sep 1, 2020

אלינה וינברנד, מנהלת קבוצת תוכנה בג'נרל מוטורס ישראל, אנה ברנוב, ארכיטקטית וראש צוות אלגוריתמים בג'נרל מוטורס ישראל ויעל גפן, מפתחת אלגוריתמים בג'נרל מוטורס, בשיתוף פעולה בין ג'נרל מוטורס ו-Woman2Woman, משתפות מהניסיון שלהן על שילוב בין משפחה וקריירה, חיפוש עבודה, חופשת לידה ועוד, וכמובן נותנות טיפים חשובים לאימהות הטריות (והותיקות).1. שאלת השאלות – מתי?


אין ספק שקל יותר להכנס ל"מסלול ההורות" כשכבר בחרת לעצמך קריירה והשתלבת בעולם התעסוקה, אבל לפעמים לחיים יש תוכניות משל עצמם, ולא בהכרח צריך לתת לתכנון ההריון לנהל לך את הקריירה או ההפך. חשוב שמה שינחה אותך הוא שאת תהיי שלמה עם הרצונות שלך, וכדאי גם לנסות לתאם ציפיות בהתאם עם הסביבה המשפחתית (וככל הנדרש גם התעסוקתית).


2. החזרה מחופשת הלידה


אז כאמא טרייה יש לך אתגר חדש - לחזור לעבודה לאחר חופשת הלידה, ובייחוד חופשת הלידה הראשונה.

אין ספק שמדובר בעניין חדש ושונה, ועשוי לקחת לך זמן להתרגל למתכונת העבודה (הישנה-חדשה). הטיפ הכי חשוב מבחינתנו הוא לא להתעלם מהעובדה הזו! כמו שדברים אחרים בחיים אנחנו מתכננות בקפידה, מתייעצות עם המשפחה, המנהל/ת בעבודה וקולגות אחרות (ובכלל כך, מי שהחליפ/ה אותך בחופשת הלידה), ככה חשוב לעשות בעת החזרה מחופשת לידה.

תזכרי שלחזור מחופשת הלידה זה מאמץ ואתגר, אבל לא רק שלך! זה טבעי לחשוב שקרו המון דברים במהלך חופשת הלידה, שהזמן לא עצר מלכת בעבודה והיו דברים ש"פספסת", אבל אל תדאגי – הרבה מאיתנו עברו את זה, ואת תופתעי לגלות שתחזרי לפעילות ולעניינים בעבודה יותר מהר ממה שחשבת. נכון, בתקופה הזו יהיו דברים נוספים שאולי יעסיקו אותך, אבל בסוף את תחזרי לעניינים בקצב שלך!

ובכל זאת, הנה טיפים חשובים במהלך חופשת הלידה:


· קשרים קשרים קשרים - שמרי על קשר עם החברים מהמשרד במהלך חופשת הלידה. זה יעזור לך לחזור מהר יותר לעניינים, ותרגישי קצת יותר מעורבת - הן במהלך חופשת הלידה והן מיד לאחר שתחזרי מחופשת הלידה.


· עדכונים מקצועיים - תשתדלי להישאר מעודכנת מבחינה מקצועית עד כמה שהזמן מאפשר לך - למשל, תעכבי אחרי מאמרים חדשים, תשמעי פודקאסטים ואפילו אם מתאפשר לך תלכי או תשמעי כנסים או הרצאות משרדיות.


3. שעות העבודה


ראשית, חשוב להדגיש שגם להחליט לקחת פסק זמן ממרוץ הקריירה או "להוריד הילוך" זה כמובן בסדר, העיקר שאת תבחרי את מה שמתאים לך באותו זמן.

שנית, ככל שתבחרי להמשיך במסלול הקריירה, כדאי לנסות להדגיש במקום העבודה את המקצועיות והתרומה האישית שלך לארגון במה שאת טובה בו - שהוא למעשה היתרון היחסי שלך! כשאת מביאה ערך מוסף לארגון, ובייחוד כשאת עושה את העבודה שלך, החשיבות של פיזור שעות העבודה על פני שעות היום קטנה. זה לא אומר שתמיד אפשר לעבוד פחות שעות, אבל זה כן אומר שלפעמים שעות העבודה יהיו מעט שונות ממי שאינה אמא, בהתאם לשעות שנוחות לך.


4. חיפוש עבודה


חיפוש עבודה זו עבודה בפני עצמה, וזה תמיד עשוי להיות לא קל. אבל אם את לא ישנה בלילה, בלחץ ועם השפעות הורמונליות, זה עשוי להיות אפילו יותר קשה. גם כאן, מדובר בהחלטה שכדאי לשקול היטב, ואם את מחליטה להיכנס לתהליך, כמובן שרצוי שתהיה סביבה תומכת שמאפשרת לך להקדיש לכך זמן.

ההמלצה הגורפת בתהליך הראיונות היא פשוט להיות את. להביא את עצמך בצורה הכי מקצועית ועניינית. תזכרי שתהליך הראיונות הוא גם ההזדמנות שלך להכיר ולראיין את מקום העבודה, ולהבין אם זה מקום עבודה שיידע לכבד את החיים הפרטיים שלך ושיאפשר לך גמישות.

אם הגיעה לפתחך הזדמנות מעניינת או שאת מעוניינת בשינוי, רגע לפני שאת עוצרת את עצמך מ"ללכת על זה" מכל מיני סיבות, תעשי רגע זום-אווט, תסתכלי על התמונה הכוללת, ותשקלי את ההצעה תוך הסתכלות על התמונה הרחבה.


5. על קורונה ועבודה מהבית


בתקופה האחרונה רובינו במצב לא רגיל של עבודה מהבית.

התקופה הזו מטשטשת את הפערים בין הבית לעבודה, מאתגרת ומוסיפה לחצים - אנחנו יוצאות פחות מהבית, העזרה מהסביבה לעיתים פוחתת, ואיבדנו את המסלול הרגיל - ה"שגרה" שחלקנו התרגלנו אליה. מצד שני, זכינו לראות את הילדים שלנו יותר ולמדנו כמה זה פשוט, טוב ואפשרי להיות יותר נוכחים בחיי הילדים.


מספר טיפים נוספים:


· תיאום ציפיות - החיים האישיים והקריירה מתקיימים זה לצד זה הרבה בזכות תיאום ציפיות ואמירה של מה חשוב לך, מאחר שכל אחת בוחרת את האיזון שמתאים לה בצורה שונה בין העיסוקים השונים בחייה.


· מעגלי תמיכה - מעגלי תמיכה יכולים לסייע מאוד. זו ההזדמנות שלך לפגוש ולדבר עם עוד נשים בסיטואציה דומה לשלך, ואת תתפלאי לגלות שרבות מהן חוות בדיוק את אותם דברים שאת חווית או תחווי. זו דרך טובה ונעימה ללמוד מניסיונן של אחרות. יש הרבה קבוצות שמבינות את הכוח הנשי ועוזרות אחת לשניה, ואנחנו ממליצות לך בחום למצוא קבוצה כזו, לשמוע ולהשמיע.


לסיכום, תזכרו שאנחנו לא צריכות להתנצל על זה שאנחנו אימהות, האימהות היא יתרון שאנחנו מביאות איתנו, ולצידה אנחנו גם יכולות להיות הכי טובות במה שאנחנו עושות.Comments


bottom of page